نصب چمن مصنوعی,فروش چمن مصنوعی

فروش چمن مصنوعی

02128423456
09198000567

تفاوت چمن طبیعی و چمن مصنوعی ورزشی

تفاوت چمن طبیعی و چمن مصنوعی ورزشی
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/05/08 0 نظر

فعالیت های ورزشی روی چمن طبیعی بهتر انجام می شود یا چمن مصنوعی؟

چگونه تفاوت میان این دو را تشخیص دهیم؟

واقعیت های جالب درباره چمن مصنوعی ورزشی

چمن مصنوعی ورزشی
این روزها بیشتر ورزش ها روی چمن مصنوعی انجام می شود و افراد بسیاری در سراسر دنیا آن را نسبت به چمن طبیعی ترجیح می دهند. اگر تا به حال چمن مصنوعی زمین های ورزشی را بررسی کرده باشید، می بینید که تکنولوژی جدیدی در ساخت آن ها نسبت به انواع قدیمی، به کار رفته است. این امر به این دلیل است که چمن مصنوعی قدیمی مانند یک حصیری از الیاف بی رنگ روی یک سطح پلاستیکی، به نظر می رسید. اما به دلیل پیشرفت تکنولوژی، حالا واقعا تشخیص آن ها از چمن طبیعی سخت است. 
هم اکنون این تکنولوژی در بیشتر کشورها استفاده می شود. حتی فیفا کیفیت چمن مصنوعی برای زمین فوتبال را تایید می کند. دولت های محلی نیز از نصب این چمن های مصنوعی در زمین های ورزشی پشتیبانی می کنند، همه این ها به این دلیل است که چمن مصنوعی ورزشی از نظر نگهداری نسبت به چمن طبیعی هزینه کمتری دارد. 

تاریخچه چمن مصنوعی ورزشی
شاید هر کسی نداند که چمن مصنوعی واقعا به این دلیل به وجود آمده است که زمین های ورزشی نیاز به یک جایگزین برای چمن طبیعی خود داشتند. 
در گذشته، بازیکنان و ورزشکاران با چمن طبیعی مشکل داشتند. با وجود این که پنل های شفافی در سقف باشگاه ها و زمین های بازی نصب می شد، اما چمن های طبیعی آن گونه که باید نور خورشید را دریافت نمی کردند و از بین می رفتند. جالب است بدانید که حتی برخی این چمن های زرد و رنگ رو رفته را با رنگ سبز تیره، رنگ می کردند، این موضوع باعث شد تا زمین بازی اصلا طبیعی به نظر نرسد. 
در نهایت، زمین های بازی و باشگاه ها جزو اولین کسانی بودند که از ایده چمن مصنوعی ورزشی استقبال کردند. از زمان سالیان سال می گذرد و حالا هر زمین بازی در هر جای دنیا حتی در مهد کودک ها، مدرسه ها، دانشگاه ها و غیره از چمن مصنوعی به عنوان یک راه حل ساده و بی دردسر استفاده می کنند و نه تنها دیگر مشکلات قبل را ندارند، بلکه مزیت های بسیار بیشتری را دریافت می کنند. 

چمن مصنوعی برای زمین های ورزشی

مزیت ها:
1.دارای هزینه نگهداری کم یا نزدیک به صفر
زمانی که می گوییم هزینه نگهداری کم یا نزدیک به صفر، فقط به میزان گاز و آبی که توسط ماشین های علف زنی مصرف می شود، اشاره نمی کنیم. ما هم چنین به افرادی که استخدام می شوند تا از چمن های طبیعی مراقبت و محافظت کنند، فکر می کنیم. در مقایسه، چمن مصنوعی برای زمین ورزشی نیاز به منابع انرژی و نیروی انسانی کمتر، هزینه های کمتر و البته صرف وقت کمتر دارد. و البته نیازی به آبیاری و از استفاده از مواد شیمیایی و البته ماشین علف زنی نیز نیست.


2. همه انواع ورزش ها می توانند روی چمن مصنوعی انجام شوند
دلیل این امر این است که چمن مصنوعی نیاز به ترمیم ندارد. 
این یک از ویژگی های مورد علاقه ورزشکاران، مربیان و حتی مدیران مدارس می باشد. بر کسی پوشیده نیست که با وجود چمن طبیعی، ورزشکاران نمی توانند به طور تمام وقت از زمین های ورزشی استفاده کنند. دلیل این امر هم واضح است، چمن طبیعی همیشه احتمال خرابی دارد و در بیشتر مواقع باید ترمیم و اصلاح شوند تا دوباره قابل استفاده باشند.
مخصوصا در طول فصل های بارانی، بسیاری از تیم ها نمی توانند روی چمن طبیعی بازی کنند، زیرا بازی کردن روی سطح گل و لای می تواند کل زمین بازی را بر هم بریزد. اما چمن مصنوعی برای زمین های ورزشی باعث شده است تا تمامی بازیکنان شانس بازی و تمرین را داشته باشند حتی در روزهای بارانی. تمامی بازی ها می توانند مطابق با برنامه اجرا شوند، فرقی هم ندارد که آب و هوا چگونه باشد. زمانی که فصل بهار و پاییز می آید، هیچ کس مجبور نیست روی چمن های کثیف و لیز بازی کند. 

چمن مصنوعی امن برای زمین ورزشی
3. بازی و تمرین کردن بسیار امن و بی خطر است 
چمن مصنوعی ورزشی بیش از آنچه که فکرش را بکنید، مورد استفاده قرار می گیرند. 
در هر رویدادی ورزشی که شرکت کنید مطمئنا چمن مصنوعی را در آن جا مشاهده می نمایید. در حقیقت چمن مصنوعی به گزینه رایجی برای زمین های بازی تبدیل شده است. 
این روزها چمن مصنوعی به گونه ای ساخته شده است که کمترین اصطکاک و سایش را با پوست انسان دارد، این در حالی است که چمن طبیعی اصلا این چنین نیست. این موضوع به معنی خراش، بریدگی، سوختگی و دیگر جراحت های کمتری است که در اثر بازی در زمین های ورزشی با چمن طبیعی به وجود می آید. هم چنینی چمن مصنوعی برای زمین ورزشی برای فصول بارانی نیز امنیت بالایی را ایجاد می کند، زیرا تغییری در بافت آن ایجاد نمی شود. دیگر نیاز نیست نگران افتادن و لیز خوردن ورزشکاران باشید. هیچ گل و لایی نیز وجود ندارد تا کفش های ورزشکاران را کثیف و برای ادامه بازی سخت بسازد. 


4. تغییر نمی کند و خراب نمی شود
همان طور که در بالا گفتیم، مشکل چمن مصنوعی در بسیاری از زمین های بازی این بود که نور کافی را دریافت نمی کردند. حتی آبیاری بیش از حد و یا آبیاری کم نیز موجب آسیب به چمن های طبیعی می شود. اما استفاده از چمن مصنوعی در زمین های ورزشی به این معنی است که یک بار آن ها را نصب می کنید و تمام. به این ترتیب در صرف وقت و نیروی انسانی نیز صرفه جویی می شود. 


5. مانند چمن های طبیعی نرم و لطیف احساس می شود
چمن های مصنوعی قدیمی به یک ویژگی بسیار بدی شناخته شده بودند. این که الیاف آن لبه های سختی دارد و روی سطوح سیمانی حالت خوابیده می گیرد. از این رو فضای مناسبی برای بازی و فعالیت های ورزشی مهیا نمی کند، اما حالا داستان تغییر کرده است. چمن مصنوعی مانند چمن های واقعی احساس می شود. الیاف پلاستیکی در بستری قرار گرفته اند که اصلا حالت ایستاده خود را از دست نمی دهند. هم چنین در صورت افتادن بازیکنان و ورزشکاران هیچ اشکالی پیش نمی آید و آسیب ها و صدمات به آن ها بسیار پایین خواهد بود. 

چمن مصنوعی ورزشی
مضرات:

1.حرارت آن افزایش می یابد (مانند هر چیز دیگری که در معرض نور خورشید قرار می گیرد)
گرمای جهانی یک عامل بسیار مشخص برای تمام مردم در سراسر دنیا است. این روزها حرارت و دمای بخش هایی از کره زمین حتی به 54 درجه سلسیوس می رسد. این مقدار بیشتر از نصف حرارتی است که برای جوشیدن آب مورد نیاز می باشد. این یکی از مضرات وسایلی است که با پلاستیک ساخته می شوند: زیرا سریع تر از چمن های طبیعی داغ می شوند. اما این موضوع به این معنی نیست که چمن های طبیعی اصلا گرم و سوزان احساس نمی گردند. در هر صورت، اگر چمن مصنوعی در سایه یا سالن های سرپوشیده قرار داشته باشند، این موضوع مشکلی ایجاد نمی کند. 


2. وارد شدن به آبراه ها  و سیستم های آب
مشکل دیگر چمن مصنوعی این است آن که سرشار از الیاف است. به مرور زمان برخی از این الیاف ها ممکن است از جای خود بیرون بیایند. بادها و باران های شدید می توانند این الیاف را وارد آبراه ها و جریان آب کنند. وجود این پلاستیک ها می تواند منجر به آلوده شدن سیستم آب شود. 


در نهایت
در هر صورت علی رغم این که چمن مصنوعی برای استفاده در زمین های ورزشی موجب کاهش میزان نیروی انسانی و هزینه می شود، با استفاده مکرر و بازی های مداوم در طول فعالیت های ورزشی نیز تغییر نمی کند. تا به حال هیچ گزارشی بابت جراحت و بیماری ورزشکاران در تماس با چمن مصنوعی دیده نشده است. حتی برخی از باشگاه ها و زمین های بازی اعتقاد دارند که با استفاده از چمن مصنوعی میزان جراحات به شدت کاهش یافته است. 
یکی از مزیت های مهم چمن مصنوعی که در بالا به آن اشاره نشده است این می باشد که آن ها می توانند روی پدهای فومی نصب شوند تا از جراحت و آسیب دیدگی ورزشکاران و بازیکنان تا حد امکان جلوگیری به عمل بیاید. این در حالی است که چمن های طبیعی به طور مستقیم با سطح سفت و سخت زمین در تماس هستند و ریسک آسیب دیدگی نیز بسیار بالا است. یک بازیکن یا ورزشکار باید بارها و بارها روی چمن های طبیعی تمرین کرده باشد و به خوبی بداند کدام قسمت ها پستی و بلندی دارد تا بتواند حرکات خود را مطابق با آن پیش ببرد، چیزی که اصلا در ارتباط با چمن مصنوعی لزومی ندارد. 

نظرات

captcha Refresh

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از پیشنهادات و تخفیفات ویژه و اخبار سایت مطلع شوید

درباره ما

چمن مصنوعی